П'ятниця, 14 червня 2019 10:00

17 червня Всесвітній день боротьби з опустелюванням та засухами

Опустелювання – це деградація землі, яка характеризується скороченням рослинності, висушуванням землі, зниженням родючості ґрунту та його пов’язаності, через що можуть відбуватися швидка вітрова ерозія або утворюватися пилові бурі. Опустелювання, викликане діяльністю людини  в результаті чого погіршується родючість і продуктивність земель через дефіцит води або посуху, вирубку лісу тощо.

Стійка погода, відсутність дощів, висока температура повітря при гранично низькому рівні вологості є факторами, які призводять до виникнення посухи. Засуху ще пов’язують з таким кліматичним явищем, як високий антициклон. Це формування зони підвищеного атмосферного тиску. Високий антициклон, теплий, характеризується ясною погодою, відсутністю опадів і вітру, а також малорухомістю повітряних мас.

На сьогоднішній день питання щодо боротьби з опустелювання та засухою потребує значної уваги зі сторони людства. Якщо звернутися до статистичних даних, то вони вражають, оскільки  з року в рік ми втрачаємо мільйони родючих грунтів на яких можна було б отримувати 20 млн. тон зерна щороку.

Різні підходи є у вирішенні даної проблеми, але її вирішувати потрібно

створюючи  захисні лісові смуги по окраїнах, у межах полів і вздовж каналів, створюючи лісові масиви, відновлюючи  рослинний покрив на територіях, запобігати деградаційним процесам ґрунтового покриву, консервувати деградовані та малопродуктивні землі та впроваджувати  науково обґрунтовані сівозміни, прогресивні технології, використовувати такі, що дозволятимуть зберегти та відтворити родючість ґрунтів при веденні землеробства.

Важливим аспектом у вирішенні даної проблеми є також збільшення площі природно-заповідного фонду. Розвиток природно-заповідного фонду України на сьогоднішній день є одним із пріоритетних завдань країни.

Для боротьби з опустелюванням та  засухою, Кіровоградська область продовжує роботу по заповіданню,  так відповідно до рішення Кіровоградської обласної ради від 08 червня 2018 року № 497 створено (оголошено) парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення “Козачий острів”  в м. Кіровоград площа якої становить 3,2826 га.

На сьогоднішній день відсоток територій та об’єктів природно-заповідного фонду у Кіровоградській області становить 4,1 %, область знаходиться на 17 місці по заповіданню.

Об’єкти природно-заповідного фонду створюються з метою збереження і відтворення цінних природних комплексів, а на їх територіях обмежуються чи забороняються певні види господарської діяльності та встановлюється заповідний режим. Завдяки правильному поводженню з грунтами ми запобігаємо утворенню  процесів  опустелювання  та  засухи, та зберігаємо цінні родючи властивості українських земель.